Korzystanie z sauny daje uczucie odprężenia i wypoczynku, uodparnia i oczyszcza organizm, pozytywnie wpływając na samopoczucie ciała.
Charakterystyka sauny:
sauna jest 5-cio osobowa, z pełnym węzłem sanitarnym, z pokojem wypoczynkowym, prysznicem, powierzchnia sauny wynosi 4m2.
Bezpieczeństwo:
w saunie nie można mieć na sobie żadnych metalowych ani plastikowych rzeczy, należy używać akcesoriów, które są przeznaczone specjalnie do sauny.
UWAGA!!!
Z sauny nie wolno korzystać osobom:
· z nadciśnieniem tętniczym,
· z chorobami serca,
· z chorobą wieńcową,
· oraz osobom z wyraźnymi przeciwwskazaniami lekarskimi,
· osoby poniżej 16 roku życia powinny korzystać z sauny pod opieką pełnoletnich opiekunów.
PRZYSTĘPOWANIE DO KĄPIELI
Do kąpieli nie należy przystępować na czczo lub po zbyt obfitym posiłku. Przed kąpielą nie powinno się dużo pić, bezwzględnie należy wykluczyć napoje alkoholowe. Można wypić szklankę herbaty lub soku owocowego, aby zwiększyć pocenie.
Z sauny powinno się korzystać po pracy, ale nie bezpośrednio po maksymalnym psychicznym czy fizycznym wysiłku.
Aby uniknąć pośpiechu i zdenerwowania, korzystający z sauny powinien sporządzić plan dnia, w którym zamierza wziąć kąpiel i uzgodnić jej godzinę z obsługą sauny.
Ludziom zdrowym, biorącym kąpiel w celach profilaktycznych, zaleca się korzystanie z sauny raz w tygodniu. W razie potrzeby liczbę kąpieli można w ciągu tygodnia zwiększyć do trzech.
Przed kąpielą należy przygotować dwa kąpielowe ręczniki, jeden służy do wycierania a drugi jako podkładka na ławę. Wchodząc pod prysznic możemy założyć na głowę gumowy czepek.
W gorącej saunie należy usiąść lub położyć się na najniższej ławce tak, aby wszystkie części ciała znajdowały się mniej więcej na tym samym poziomie. Oczekując na rozpoczęcie pocenia, kąpiący się powinien przyjąć taką pozycję ciała, która zapewni mu absolutny komfort fizyczny i psychiczny. W ciszy i spokoju, w atmosferze pełnego odprężenia zaczynają się pojawiać pierwsze kropelki potu na całej skórze. Przyspieszenie tego procesu można osiągnąć przez natarcie twarzy, kończyn i tułowia wodą. Zwykle oddycha się równocześnie nosem i ustami.
Po kilku minutach pobytu w saunie polewa się rozgrzane kamienie małą ilością wody (nie więcej niż 1/2l). W tym momencie poczuje się „uderzenie” gorącej fali powietrza.
W momencie maksymalnego przegrzania, któremu towarzyszy uczucie „już dłużej nie wytrzymam” (między 8 a 12 minutą), należy saunę opuścić. Uczucie ucisku na klatkę piersiową, bicie serca, zawroty głowy i osłabienie lub inne objawy tego typu są wynikiem niepotrzebnego przedłużenia pobytu w saunie.
PO KĄPIELI
Sposób, w jaki odpoczywamy po kąpieli, decyduje o jej końcowym i całkowitym efekcie. Kąpiel w saunie prowadzi do całkowitego relaksu, który przedłużamy, korzystając z miejsca do wypoczynku w saunie lub z własnego łóżka w domu. Sen po kąpieli w saunie doskonale przyspiesza odnowę biologiczną ustroju. Utracone płyny należy uzupełnić bezpośrednio po kąpieli, pijąc wody mineralne, które zawierają chlorek sodowy, sok pomidorowy zawierający dużą ilość potasu, soki owocowo – jarzynowe, mleko lub spożywając potrawy dodatkowo osolone. Alkohol pod jakąkolwiek postacią jest zabroniony, gdyż niweczy fizjologiczny efekt kąpieli! Posiłek po kąpieli w saunie powinien odpowiadać wymogom kalorycznym i dietetycznym. Można jeść chude mięso gotowane lub smażone tylko na oleju, dużo surówek i owoców. Wskazane jest, by sauna była ostatnią czynnością dziennego programu zajęć. Dlatego do sauny idzie się najlepiej w godzinach przedwieczornych.
NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PODCZAS KĄPIELI
I. Przystępowanie do kąpieli bezpośrednio po zbyt obfitym posiłku, połączonym z piciem dużej ilości płynów, uważa się za podstawowe uchybienie.
II. Pod żadnym pozorem w saunach publicznych nie wolno pominąć kąpieli higienicznej z użyciem mydła.
III. Zmienianie miejsca siedzenia lub leżenia na ławkach w saunie.
IV. Nadmierne polewanie wodą kamieni.
V. Prowadzenie głośnej rozmowy.
VI. Zbyt długie przebywanie w saunie, tzn. dłużej niż 10-12 minut.
VII. Zbyt krótkie lub zbyt długie ochładzanie ciała.